  • Mfr # MG-6061-0984-06-12
  • Zoro # G915573887
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0984-06-12
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Elongation
17 %
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
6061
Tolerance Rating
Tight
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.984 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number