  • Mfr # MG-6061-1181-06-06
  • Zoro # G915573832
Thickness
1.181 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MG-6061-1181-06-06
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Elongation
17 %
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 6 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 1.181 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch