  • Mfr # SB-0304-0125-03-06
  • Zoro # G915550611
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0125-03-06
Thickness
0.125 in
Overall Width
3 in
Overall Length
6 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch