  • Mfr # SB-0304-0375-03-03
  • Zoro # G015549706
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0375-03-03
Thickness
0.375 in
Overall Width
3 in
Overall Length
3 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Thickness Tolerance
Shape
Square
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Square, 3 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch