  • Mfr # SB-0316-0125-03-12
  • Zoro # G715550750
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
Thickness Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-0316-0125-03-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
3 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Precision Blank
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Material Grade
316
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch