  • Mfr # SB-0316-0375-02-02
  • Zoro # G215549865
Thickness
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-0316-0375-02-02
Thickness
0.375 in
Overall Length
2 in
Overall Width
2 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Tensile Strength
75,000 psi
Brinell Hardness
217 BHN
Elongation
40 %
Yield Strength
30,000 psi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 2 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch