  • Mfr # SB-0316-0375-06-06
  • Zoro # G415549733
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.375 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
Width Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-0316-0375-06-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,6in-L
Thickness Tolerance
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
217 BHN
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
79 HRB
Material Grade
316
Heat Treatment
Annealed
Shape
Plate
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, Plate, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB