  • Mfr # SB-2024-0125-06-12
  • Zoro # G615574450
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0125-06-12
Thickness
0.125 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Aluminum
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
4 %
Rockwell Hardness
75 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
120 HBW
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T3, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable