  • Mfr # SB-2024-0190-06-24
  • Zoro # G915574327
Temper
T3
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0190-06-24
Thickness
0.19 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Temper
T3
Inch
Brinell Hardness
120 HBW
Elongation
4 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
75 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T3, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number