  • Mfr # SB-2024-0190-24-24
  • Zoro # G015574814
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0190-24-24
Thickness
0.19 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Temper
T3
Elongation
4 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatable
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T3, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch