  • Mfr # SB-2024-0375-06-24
  • Zoro # G615574528
Tensile Strength
57 ksi
Thickness
0.375 in
Yield Strength
41 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0375-06-24
Thickness
0.375 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
57 ksi
Yield Strength
41 ksi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
120 HBW
Elongation
4 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number