  • Mfr # SB-2024-0625-04-12
  • Zoro # G115574646
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Yield Strength
41 ksi
Width Tolerance
+/-0.002 in
Material
Aluminum
Tensile Strength
57 ksi
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-2024-0625-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
41 ksi
Material
Aluminum
Tensile Strength
57 ksi
Temper
T351
Thickness Tolerance
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
2024
Straightness Tolerance
Not Rated
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Brinell Hardness
120 HBW
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Fatigue-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
75 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Heat Treatment
Tempered
Elongation
4 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number