  • Mfr # SB-2024-0750-04-12
  • Zoro # G715574626
Thickness
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0750-04-12
Thickness
0.75 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
T351
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
4 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
75 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
120 HBW
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 2024, T351, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, 120 HBW Brinell Hardness, 75 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number