  • Mfr # SB-5052-0125-13-36
  • Zoro # G115573717
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-5052-0125-13-36
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/4 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 36 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable