  • Mfr # SB-5052-0125-50-24
  • Zoro # G715573582
/ea
Key Features
Thickness Tolerance
Not Rated
Temper
H32
Yield Strength
Not Rated
Tensile Strength
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-5052-0125-50-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.125 in
Overall Length
24 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Temper
H32
Yield Strength
Tensile Strength
Material
Aluminum
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
55 HRB
Flatness Tolerance
Material Grade
5052
Brinell Hardness
60 HBW
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Heat Treatment
No Heat Treatment
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable