  • Mfr # SB-6061-0125-03-03
  • Zoro # G315574439
/ea
Key Features
Temper
T6
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0125-03-03
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
3 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T6
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Rockwell Hardness
60 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatment
Tempered
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Brinell Hardness
95 HBW
Material Grade
6061
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T6, 3 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable