  • Mfr # SB-6061-0190-01-12
  • Zoro # G415574728
Temper
T651
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0190-01-12
Thickness
0.19 in
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Temper
T651
Thickness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
6061
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number