  • Mfr # SB-6061-0250-36-36
  • Zoro # G015573770
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0250-36-36
Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 36 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch