  • Mfr # SB-6061-0625-01-12
  • Zoro # G615573873
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0625-01-12
Thickness
0.625 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number