  • Mfr # SB-6061-0625-03-06
  • Zoro # G415573868
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0625-03-06
Thickness
0.625 in
Overall Length
6 in
Overall Width
3 in
T651
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number