  • Mfr # SB-6061-0750-06-24
  • Zoro # G115574158
/ea
Free Shipping & Returns
Tensile Strength
45 ksi
Thickness
0.75 in
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0750-06-24
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
60 HRB
Material Grade
6061
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Brinell Hardness
95 HBW
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number