  • Mfr # SB-6061-0875-04-12
  • Zoro # G815574458
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0875-04-12
Thickness
0.875 in
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Aluminum
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
6061
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number