  • Mfr # SB-6061-0875-06-06
  • Zoro # G815574502
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0875-06-06
Thickness
0.875 in
Length Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
6061
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 6 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.875 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch