  • Mfr # SB-6061-1000-00-12
  • Zoro # G615574276
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-1000-00-12
Thickness
1 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
60 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
Tempered
Elongation
17 %
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number