  • Mfr # SB-6061-1250-03-06
  • Zoro # G815574519
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-1250-03-06
Thickness
1.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
3 in
Aluminum
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number