  • Mfr # SB-6061-1250-04-04
  • Zoro # G615574610
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-1250-04-04
Thickness
1.25 in
Overall Width
4 in
Overall Length
4 in
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number