  • Mfr # SB-6061-1500-02-12
  • Zoro # G415574988
Thickness
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-1500-02-12
Thickness
1.5 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Aluminum
Tolerance Rating
Tight
6061
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 HBW
Rockwell Hardness
60 HRB
Elongation
17 %
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number