  • Mfr # SB-6061-1500-06-12
  • Zoro # G115574943
Thickness
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-1500-06-12
Thickness
1.5 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
45 ksi
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tolerance Rating
Tight
Brinell Hardness
95 HBW
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
6061
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number