  • Mfr # SB-6061-1500-06-24
  • Zoro # G915574808
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-1500-06-24
Thickness
1.5 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Thickness Tolerance
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number