  • Mfr # UB-0304-0125-04-12
  • Zoro # G715550392
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UB-0304-0125-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Precision Blank
System of Measurement
Inch
Elongation
40 %
Brinell Hardness
217 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
304
Tensile Strength
75,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.125 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch