  • Mfr # UB-0304-0125-12-18
  • Zoro # G515550950
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.125 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UB-0304-0125-12-18
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,18in-L
Thickness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Rockwell Hardness
70 HRB
Elongation
40 %
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
Tensile Strength
75,000 psi
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Corrosion-Resistant
Shape
Sheet
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Sheet, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number