  • Mfr # UB-0304-0125-24-24
  • Zoro # G315550808
Thickness
0.125 in
Thickness Tolerance
Not Rated
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UB-0304-0125-24-24
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Stainless Steel
Thickness Tolerance
Not Rated
Item
StainlessSteelPrecisionBlank,24in-L
Brinell Hardness
217 BHN
Shape
Sheet
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
40 %
304
Heat Treatment
Annealed
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
70 HRB
Straightness Tolerance
Flatness Tolerance
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, Sheet, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Applicable, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number