  • Mfr # UB-0304-0750-04-12
  • Zoro # G515550073
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Yield Strength
30,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UB-0304-0750-04-12
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
40 %
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 304, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.75 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch