  • Mfr # UB-0316-0125-02-02
  • Zoro # G915550833
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Elongation
40 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UB-0316-0125-02-02
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
2 in
Overall Length
2 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Precision Blank
Elongation
40 %
Yield Strength
30,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Brinell Hardness
217 BHN
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
316
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 2 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.125 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch