  • Mfr # UB-0316-0500-03-12
  • Zoro # G515550288
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Yield Strength
30,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
UB-0316-0500-03-12
Thickness
0.5 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
3 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
40 %
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.5 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch