  • Mfr # UB-0316-0625-04-04
  • Zoro # G615549953
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
UB-0316-0625-04-04
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
4 in
Item
Stainless Steel Precision Blank
Elongation
40 %
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Precision Blank, Stainless Steel, 316, 4 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.625 in Thickness, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 217 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, System of Measurement Inch