  • Mfr # UB-6061-0125-04-12
  • Zoro # G116215203
/ea
Key Features
Rockwell Hardness
60 HRB
Tensile Strength
45 ksi
Overall Length
12 in
Material
Aluminum
Overall Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UB-6061-0125-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.125 in
Details
Rockwell Hardness
60 HRB
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Temper
T6
Material Grade
6061
Tolerance Rating
Standard
Elongation
17 %
Item
Aluminum Precision Blank
Thickness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatable
Heat Treatable
Flatness Tolerance
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T6, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable, Straightness Tolerance Not Rated