  • Mfr # M39080.120.0026
  • Zoro # G1940620
Key Features
Pin Type
Press Fit
Pin Diameter
13 mm
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39080.120.0026
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
27 mm
Overall Length
26mm
Pin Type
Press Fit
Rockwell Hardness
C60
Plain
Meets
DIN 6325
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,12mm dia,26mm L,PK25, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 26 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 25