  • Mfr # 260-332-RS-PK25
  • Zoro # G2713532
Key Features
Internal Thread Size
#10-32
Material
Brass
Flange Style
Flanged
Insert Diameter
17/64 in
Overall Length
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
260-332-RS-PK25
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Internal Thread Size
#10-32
Insert Diameter
17/64 in
Overall Length
3/8 in
Drill Bit Size
1/4 in
Thread Size
Flange Thickness
0.039 in
Minimum Material Thickness
7/16 in
Flange Diameter
0.312 in
Maximum Hole Diameter
0.25 in
Details
Item
Press Insert
Material
Brass
Flange Style
Flanged
Finish
Plain
Thread Type
UNC
Installation Method
No Tool Needed, Press In
Compatible Material
Plastic
Body Texture
Knurled
Series
E-Z Press
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Direction
Right Hand
System of Measurement
Inch
Material Grade/Class
C3604
Insert Type
Reverse Slot Press Insert
Description
Press Insert, Insert Type Reverse Slot Press Insert, System of Measurement Inch, Overall Length 3/8 in, Insert Diameter 17/64 in, Thread Size #10-32, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Brass, Material Grade/Class C3604, Finish Plain, Flange Style Flanged, Body Texture Knurled, Number of Fins Not Applicable, Compatible Material Plastic, Drill Bit Size 1/4 in, Minimum Material Thickness 7/16 in, Maximum Hole Diameter 0.25 in, Manufacturer Location Globally Sourced