  • Mfr # BULK-RR-P80-138
  • Zoro # G402587069
Color
Amber
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Weather Resistance
Fair
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P80-138
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
12 in
Diameter
1 1/2 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Color
Amber
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Clarity
Semi-Clear
Tear Strength
65 N/mm
Oil Resistance
Compression Set
25 %
Durometer
80A
Density
1.23 g/cc
Maximum Temperature
200 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
5,600 psi
Chemical Resistance
Elongation
460 %