  • Mfr # BULK-RR-P40-73
  • Zoro # G002587223
Durometer
40A
Elongation
600 %
Weather Resistance
Fair
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P40-73
Diameter
1 1/4 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
6 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Details
Durometer
40A
Elongation
600 %
Weather Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Abrasion Resistance
200 Degrees F
Chemical Resistance
Clarity
Opaque
Tear Strength
21 N/mm
Color
Black
Tensile Strength
2,100 psi
Compression Set
5 %