  • Mfr # BULK-RR-P40-66
  • Zoro # G902587293
/ea
Key Features
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
2,100 psi
Grade
Standard
Shape
Rod
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P40-66
Overall Length
6 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Diameter
3/8 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
2,100 psi
Grade
Standard
Shape
Rod
Tear Strength
21 N/mm
Material
Polyurethane
Density
1.2 g/cc
Elongation
600 %
Weather Resistance
Compression Set
5 %
Durometer
40A