  • Mfr # BULK-RR-P60-56
  • Zoro # G602586763
/ea
Key Features
Weather Resistance
Fair
Elongation
600 %
Minimum Temperature
0 Degrees F
Overall Length
12 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P60-56
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Diameter
1 1/8 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Details
Item
Polyurethane Rod
Weather Resistance
Fair
Elongation
600 %
Minimum Temperature
0 Degrees F
Color
Black
Grade
Standard
Water Resistance
Good
Tensile Strength
3,500 psi
Maximum Temperature
200 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Density
1.2 g/cc
Material
Polyurethane
Chemical Resistance
Shape
Rod
Compression Set
20 %
Durometer
60A