  • Mfr # BULK-RR-P80-136
  • Zoro # G602587067
Color
Amber
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Water Resistance
Good
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P80-136
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length
12 in
Diameter
1 1/8 in
Color
Amber
Material
Polyurethane
Water Resistance
Good
Elongation
460 %
Grade
Standard
Minimum Temperature
0 Degrees F
Maximum Temperature
200 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Clarity
Semi-Clear
Density
1.23 g/cc
Oil Resistance
Fair
Tear Strength
65 N/mm
Chemical Resistance
Tensile Strength
5,600 psi
Abrasion Resistance
Compression Set
25 %
Durometer
80A