  • Mfr # BULK-RR-P40-51
  • Zoro # G802587379
Overall Length
12 in
Density
1.2 g/cc
Material
Polyurethane
Chemical Resistance
Fair
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P40-51
Overall Length
12 in
Diameter
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Standard
Density
1.2 g/cc
Material
Polyurethane
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
21 N/mm
Tensile Strength
2,100 psi
Durometer
40A
Minimum Temperature
0 Degrees F
Color
Black
Elongation
600 %
Water Resistance
Good
Clarity
Opaque
Shape
Rod
Compression Set
5 %