  • Mfr # BULK-RS-NHS60-48
  • Zoro # G4855390
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Oil Resistance
Good
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good