  • Mfr # BULK-RR-P95-62
  • Zoro # G502586627
/ea
Free Shipping & Returns
Color
Black
Oil Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P95-62
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
12 in
Diameter
2 1/2 in
Diameter Tolerance
+0.025 in/-0.013 in
Color
Black
Oil Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Clarity
Opaque
Elongation
350 %
Chemical Resistance
Tear Strength
87 N/mm
Durometer
95A
Compression Set
32 %
Material
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Item
Polyurethane Rod
Shape
Rod
Tensile Strength
5,600 psi