  • Mfr # BULK-RR-P60-60
  • Zoro # G902586869
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tensile Strength
3,500 psi
Overall Length
12 in
Clarity
Opaque
Material
Polyurethane
Elongation
600 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P60-60
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Diameter
2 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Item
Polyurethane Rod
Tensile Strength
3,500 psi
Clarity
Opaque
Material
Polyurethane
Elongation
600 %
Chemical Resistance
Fair
Grade
Standard
Tear Strength
27 N/mm
Durometer
60A
Abrasion Resistance
Good
Shape
Rod
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
0 Degrees F
Color
Black
Weather Resistance
Density
1.2 g/cc
Water Resistance
Good
Compression Set
20 %