  • Mfr # BULK-RT-P40-24
  • Zoro # G102586850
Key Features
Wall Thickness
3/8 in
Material
Polyurethane
Tear Strength
21 N/mm
Color
Black
Outside Diameter
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RT-P40-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
3/8 in
Outside Diameter
2 in
Inside Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
12 in
Inside Diameter
1 1/4 in
Outside Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Details
Material
Polyurethane
Item
Polyurethane Tube
Tear Strength
21 N/mm
Color
Black
Shape
Tube
Durometer
40A
Clarity
Opaque
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
200 Degrees F
Elongation
600 %
Compression Set
5 %
Minimum Temperature
0 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
2,100 psi