  • Mfr # BULK-RT-P95-70
  • Zoro # G602587142
Key Features
Wall Thickness
3/4 in
Material
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Outside Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Durometer
95A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RT-P95-70
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
3/4 in
Outside Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Inside Diameter Tolerance
+0.035 in/-0.017 in
Overall Length
36 in
Outside Diameter
3 1/2 in
Inside Diameter
2 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Details
Item
Polyurethane Tube
Material
Polyurethane
Minimum Temperature
0 Degrees F
Durometer
95A
Tensile Strength
5,600 psi
Clarity
Semi-Clear
Compression Set
32 %
Density
1.2 g/cc
Grade
Standard
Maximum Temperature
200 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Color
Amber
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Shape
Tube
Elongation
350 %